Jak i kiedy wybrać odpowiednie okno?

Wbrew pozorom zakup odpowiedniego okna nie jest taki łatwy. Żeby kupić najlepsze okna w rozsądnej cenie, trzeba się trochę przygotować. Sprawdź zatem, jakie są najważniejsze parametry okien, na które cechy zwracać uwagę i jakie akcesoria okienne otrzymasz w promocji. Jak i kiedy wybrać odpowiednie okno?

Kiedy zamawiać okna?
Bardzo często okna zamawia się wówczas, gdy dom jest już zadaszony i wkrótce zaczną się prace wykończeniowe. Powinny dotrzeć tuż przed montażem. Nie będą wtedy składowane, co mogłoby kusić złodziei. W przypadku wymiany zamawia się je na dowolny termin, najlepiej podczas stosunkowo ciepłych miesięcy (marzec-listopad). Warto dograć dostawę z przyjazdem montażystów, chyba że zamówiłeś je wraz z taką usługą u sprzedawcy. Warto sprawdzić okna przed montażem (rysy, pęknięcia, zadrapania, etc..).

Jak kupować okna

Jak kupować okna? W jaki sposób kształtują się ich ceny?
Warto pamiętać, że przed kupnem okna należy się zastanowić nad takimi rzeczami jak: z jakiego materiału chcesz kupić okna, jakie funkcje będą miały dla Ciebie największe znaczenie (odporność na włamania, oszczędność energii, bezpieczeństwo), kolor czy dodatkowe wyposażenie. Możesz również rozesłać do kilku producentów lub dystrybutorów prośbę o wycenę, podając wymiary i inne konkretne wskazówki. Zamawiając okno, możesz skorzystać z cennika lub konfiguratora internetowego lub udostępnianego w punkcie sprzedaży.

Do jednego z określonych w nim okien standardowych wprowadzisz wówczas zmiany, aby dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb i w ten sposób poznasz ostateczną cenę. Zawsze pamiętaj o profesjonalnym ciepłym montażu. Możesz też poprzestać na modelu „nieskonfigurowanym”, ale ryzyko nietrafionego okna jest znacznie większe. Trzeba być czujnym i zwracać uwagę na wszelkie szczegóły oferty i porównywać przysłowiowe jabłka z jabłkami a nie z gruszkami. Okno może być bowiem niedrogie tylko z pozoru – tania będzie jego podstawowa wersja, a za wszelkie dodatki lub nietypowe wymiary możesz zapłacisz bardzo dużo. Warto zawsze mieć ofertę na piśmie, a zakupu dokonać na podstawie zweryfikowanej umowy kupna-sprzedaży.

Czy warto skorzystać z promocji?
Ciekawa promocja skusi niejednego Klienta. Producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę. Warto zapolować na okazję szczególnie w okresie zimowym. Na co można liczyć? Oczywiście na obniżki cen, ale nie tylko. Niektórzy zachęcają do zakupu w zupełnie inny sposób. Często okno ma cenę wyjściową, ale bonusem jest ponadstandardowe wyposażenie, np. lepsza szyba, zabezpieczenia antywyważeniowe czy ładniejsza klamka. Można więc kupić okno z hartowaną lub laminowaną szybą zamiast zwykłej. Laminowane szyby to takie, które w razie rozbicia nie rozpryskują się, a szkło, choć potłuczone, pozostaje na miejscu. Takie szyby są polecane do dużych okien tarasowych i okien w pokojach dziecięcych.

Czasem w promocji dostajesz dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe, cieplejszą szybę, albo nawet prezent związany z oknami – na przykład elektryczną myjkę do szyb. Należy pamiętać jednak, że promocje dotyczą tylko konkretnych modeli, a czasem warunkiem skorzystania z atrakcyjniejszej oferty jest zakup określonej, minimalnej liczby okien. Trzeba sprawdzić również, jaki jest rzeczywisty rabat na dane okno. Czasem firmy stosują tak zwany rabat kaskadowy (np. 30 i 20%) i w materiałach reklamowych podają najwyższą jego wartość, na przykład 50%, a nie dodają, że dotyczy on zakupu większej liczby okien, a im mniej ich zamawiasz, tym rabat jest niższy. Nie pozwól się nigdy skusić na montaż gratis, gdyż coś takiego nie istnieje, zawsze za niego płacisz w cenie okna czy drzwi. Wybieraj starannie okna, sprzedawcę czyli salon okien i drzwi i montażystę – naprawdę warto!

Niższe ceny okien? Warto się zastanowić nad takim zakupem przed sezonem!
Promocje zimowe zaczynają się pod koniec listopada, zaś kończą pod koniec stycznia, ewentualnie w lutym. Promocje obejmują całą ofertę producenta lub jej większą część. W ramach zimowych akcji rabatowych można liczyć na obniżkę wyjściowej ceny okien o 4%, 10 a nawet 20 i więcej procent. Większość producentów nie informuje o wysokości rabatów, informują o tym salony dealerów oferujące produkty danych producentów. W niektórych przypadkach producenci kuszą rabatami sięgającymi kilkudziesięciu procent ceny, ale w rzeczywistości są to zsumowane rabaty obowiązujące przez cały rok powiększone o kilkuprocentowy rabat „zimowy”. Warto mieć to na uwadze rozpoczynając zimowe polowanie na okazje.